22 päeva taimset toitu: väljakutses osalejad räägivad oma kogemusest

  • 28 juuli 2021

Mis motiveerib inimesi proovima 22 päeva järjest täiesti taimselt toituda? Just selles seisneb Eestit haaranud Taimetoidu Väljakutse – ja sellest on osa võtnud juba pea 4500 inimest.

Rääkisime kahe väljakutse läbinuga – Rihard (20) ja Pilleriin – sellest, mis neid osalema ajendas, kuidas see kogemus neid mõjutas ja milline on nende toidusedel pärast väljakutse lõppu.

Taimetoitu ajendas proovima uudishimu ja tervis

Nii Rihardil kui Pilleriinil oli huvi taimse toidu vastu olemas juba varem. „Vaatasin ühel päeval Netflixist filmi „Game Changers“ ja sealt see huvi alguse sai,“ rääkis Rihard, keda motiveeris väljakutset vastu võtma peamiselt just enda tervis. Pilleriin aga tahtis eelkõige lihtsalt kogeda, mis tunne on toituda täiesti taimselt.

Oma kogemust kirjeldasid osalejad igati positiivsena. „Väljakutse jooksul jagati palju infot ja küsimuste korral sain abi ja tuge,“ sõnas Pilleriin. „Inspiratsiooniallikaks oli ka väljakutse Facebooki kogukond, kuhu minuga samal ajal väljakutses osalevad inimesed oma toitudest pilte postitasid.“

Rohkem energiat ja kergem enesetunne

Mõlemad väljakutse läbinud tõid välja taimse toidusedeli positiivseid tervisemõjusid. „Vastupidiselt levinud arvamusele, et taimetoidust ei saa piisavalt energiat, tundsin mina hoopis, et mul on rohkem energiat ja kergem olla,“ kommenteeris Rihard. „Silmnähtavalt vähenes ka akne näopiirkonnas – arvan, et just tänu piimatoodetest loobumisele.“ Pilleriini üllatas aga positiivselt, et varem vaevanud tugevad menstruatsiooniaegsed kõhuvalud kadusid.

Ka aktiivsele inimesele sobib taimne toitumine hästi, kinnitasid osalejad. „Liikuvale ja sportlikule inimesele on oluline mõelda päeva toidukorrad läbi, et saaks piisavalt energiat ja ei tekiks isu ebatervislike snäkkide järele,“ andis Pilleriin nõu.

Taimsem ja tervislikum toitumine muutub lihtsaks ja loomulikuks

Mõtet väljakutset pooleli jätta ega motivatsioonipuudust ei kurtnud Pilleriin ega Rihard. Maitsvaid taimseid toite, mida katsetada ja millega toidulauda põnevana hoida, on palju. Lemmiktoiduna nimetas Pilleriin kookospiimaga köögiviljarooga, Rihard aga erinevaid taimseid kotlette ja värskeid juurvilju.

Suuresti taimsel toidul jätkavad mõlemad ka pärast 22-päevast väljakutset. Rihard sõnas, et on paindlik, kuid sööb märkimisväärselt rohkem taimset kui varem: „Kala söön ma vahel ikka, kuid palju vähem kui varem. Liha pole ma üle korra kuus söönud ja plaanin nii ka jätkata.“ Pilleriin otsustas aga ka edaspidi täistaimse toidulaua kasuks: „Jätkan rõõmuga!“